Emine Erdogan posjetila Zavod ”Mjedenicu“: Obrazovanje najtrajnija investicija
“Vjerujemo da je obrazovanje najtrajnija investicija. Zbog toga, nastojimo ova iskustva prenijeti na sve prijateljske zemlje, od Afrike do Balkana“, kazala je Erdogan.
U Sarajevu je u utorak održana ceremonija svečanog otvorenja projekta obnove radionica Zavoda za specijalno obrazovanje i odgoj djece ”Mjedenica“, javlja Anadolu Agency (AA).
Mirsada Čakal, direktorica Zavoda “Mjedenica“ za AA je kazala kako je od 2018. godine realiziran TIKA-in projekat koji je podrazumijevao opremanje 16 učionica i kabineta za djecu s poteškoćama u razvoju.
”Kada je u pitanju JU Zavod za specijalno obrazovanje djece ‘Mjedenica’, koji je inače odgojno-obrazovna ustanova, za edukaciju i rehabilitaciju djece s poteškoćama u razvoju, od 2019. godine zahvaljujući TIKA-i (turskoj Agenciji za saradnju i koordinaciju, op.a.), korisnicima radionica za radnu okupaciju Zavoda ‘Mjedenica’ na raspolaganju su moderno opremljene prostorije. To su kulinarska radionica, trpezarija i radionica za obradu drveta“, rekla je Čakal.
Dodala je kako su danas svečano otvorene ove tri prostorije, a programu su prisustvovali predstavnici TIKA-e i supruga predsjednika Republike Turske Emine Erdogan. Programu je prisustvovao i gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka.
Čakal je tom prilikom ukazala na značaj radionica za korisnike Zavoda.
Erdogan je kazala kako se pojedinci trebaju osjećati snažnim da bi i društvo bilo snažno. Ukazala je i na potrebu omogućavanja radnih mjesta za osobe s poteškoćama.
“Vjerujemo da je obrazovanje najtrajnija investicija. Zbog toga, nastojimo ova iskustva prenijeti na sve prijateljske zemlje, od Afrike do Balkana“, kazala je Erdogan.
U saradnji između Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA), Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke (FMON) i Ministarstva obrazovanja Republike Turske početkom 2017. godine je započet pilot projekat saradnje na polju specijalnog obrazovanja, čiji cilj je razmjena iskustava i modernih praksi u Republici Turskoj na polju specijalnog obrazovanja sa prijateljskim i bratskim zemljama, edukacija predstavnika ministarstava i ustanova za specijalno obrazovanje, te pružanje drugih vidova podrške polju specijalnog obrazovanja u partnerskim zemljama.
Projekt je zvanično započet u mjesecu prilu 2017. godine, potpisivanjem protokola o saradnji između partnera na projektu. U okviru prve faze projekta, čiji je cilj doprinos društvenoj inkluziji osoba sa posebnim potrebama i pružanje kvalitetnijih uslova u polju obrazovanja za iste, su realizovane uzajamne posjete i edukacije za delegacije iz Bosne i Hercegovine i Turske.
U okviru druge i finalne etape projekta TIKA je realizovala projekat obnove i opremanja 16 učionica i radionica za specijalno obrazovanje u 8 ustanova za specijalno obrazovanje u Mostaru, Zenici, Tuzli i Sarajevu.
U okviru projekta obnovljeno i opremljeno je 16 učionica i radionica za specijalno obrazovanje u skladu sa standardima na polju specijalnog obrazovanja u Republici Turskoj, navode iz TIKA-e.